ÜNAL AKPINAR Kimdir ?

ÜNAL AKPINAR  

            1940 yılında Bursa’da doğdu İlk, ortaokulu ve liseyi Kütahya’da okudu. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1963 Şubat döneminde mezun oldu.

            1964 -1967 yılları arasında muhtelif inşaatlarda şantiye şefliği, kontrol başmühendisliği yaptı. Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı inşaatları gibi…

            1967 yılında Ünal Akpınar –Akpınar Mimarlık Mühendislik Bürosu’nu kurdu. 1987 yılında ise bu şahıs firmasını Ünal Akpınar İnşaat İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş ‘ne dönüştürmüştür. 1981 yılından itibaren de Akpınar Yapı Sanayi A.Ş., Akpınar Pazarlama, Betek, Akpınar Turizm Yatırımları ve işletmeleri A.Ş. HRS Sağlık Sistemleri Yatırım işletmeleri A.Ş. ‘yi kurdu

            Hacettepe Üniversitesi Anfi ve Yurtlar, Et ve Balık Kurumu’na 5 adet Kombina Tümosan  Konya Traktör ve Traktör Motor Fabrikası I. Kısım, TCDD Meydan  Bozdağ Tünel GLİ ‘ye yedi ayrı panoda toplam 50 000 000  m3 açık kömür üstü dekapajı ,  DSİ Kayseri Çalbalma Boşaltım Tüneli , Ilgın Atlantı Sulaması Etibank Seydişehir Kırmızı Çamur Barajı ,TKİ Kurumu Genel Müdürlük Binası , Sunnrise Queen, Sunrise Manavgat otellerinin tüm projeleri ve inşaatı memleketin hizmetine sunmuştur.

            GAP Projesinin en önemli ünitelerinden biri olan 57,8 km. uzunluğundaki dünyanın en uzun sulama tüneli Şanlıurfa Tüneli ve Tesisleri İkmal İnşaatı işi başarıyla tamamlanmış, dağlar delinmiş Harran Ovaları Fırat Nehri sularına kavuşmuştur.

            Binlerce senelik hayali gerçekleştirdiği için gurur duymaktadır. Kurduğu şirketlerle memlekete hizmet etmeye devam etmektedir.             

  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !